Każdy rodzic chce, by jego dziecko dojrzewało pod jego opieką bez trosk i zmartwień. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nich obdarowuje swoje pociechy wieloma zabawkami, jednak czy w kontekście rozwoju dziecka jest to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Zgodnie z filozofią Marii Montessori przepych i wiele bodźców wywoływanych dużą ilością podarków wywołuje zniechęcenie i oddziela pupila od rzeczywistości. Dzieci tak naprawdę posiadają potrzebę naśladowania dorosłych. Zabawa przedmiotami kuchennymi lub przymierzanie kolczyków mamy jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem.
Zwracaj uwagę na zainteresowania dziecka
Aby uchronić dziecko przed natłokiem wrażeń, co finalnie wywoła ogromną falę zniechęcenia do zabawy, wystarczy zastanowić się, która zabawka lub przedmiot przyciągają uwagę. Pozostałe rzeczy należy schować do szafki, a te wywołujące przypływ energii dziecka pozostawić na niższych półkach. Po pewnym czasie maluch z pewnością znudzi się obecnymi atrakcjami, będzie to znak, żeby wykorzystać pozostawione wcześniej w szafie zabawki. Co spowoduje takie zachowanie? Po pierwsze dziecko przestanie być przygniatane przez nadmiar przedmiotów i będzie w stanie zaangażować się w zabawę. Po drugie maluch nie będzie zmuszony wyjmować grzechotek i innych rzeczy z ciężkiego pudełka, tylko wybierze najbardziej potrzebne elementy z koszyczka.
Sposoby na zachowanie porządku w domu
Najlepszym sposobem, aby uporządkować przestrzeń w domu, która lekko mówiąc, jest zapełniona zbyt dużą liczbą zabawek, wystarczy przestać kupować nowe zabawki, a zająć się renowacją tych starych. Nie trzeba wiele wysiłku by używany robot lub lalka posłużyła jeszcze przez kilka lat. Kolejną sprawdzoną metodą jest tworzenie własnych zabawek. W sieci dostępnych jest wiele poradników, które inspirują, w jaki sposób wykonać daną wyszywankę lub zabawkę wraz z dzieckiem. Uwaga pupila i owocna współpraca gwarantowana. Dobrą opcją jest systematyczna wizyta w bibliotece w celu wypożyczenia książeczki. Czytanie dziecku rozwija jego wyobraźnię oraz wspomaga umiejętności czytania, a w późniejszym czasie ułatwia naukę pisania.
Jak pozbyć się zbędnych zabawek?
Do zachowania porządku w pokoju dziecka, przyczyni się bez wątpienia pozbycie się chociaż części zabawek. Bez zbędnego sentymentu powinniśmy pozbyć się wszystkich tych, które są popsute i brakuje w nich elementów. Jeśli dziecko czymś się już od dawna nie bawi, to także warto pomyśleć o usunięciu tego z pokoju. Oczywiście nie muszą takie zabawki od razu wylądować w koszu, ale możemy je komuś oddać. Dzięki temu nadamy im nowe życie i kolejne dziecko będzie miało z nich radość. Swojemu dziecku natomiast powinniśmy pozostawić zabawki, którymi naprawdę jest ono zainteresowane. Dla ułatwienia mu bawienia się nimi wszystkimi warto umieszczać je w miejscach, do których dziecko ma swobodny dostęp. Mowa tutaj zatem o jakichś niskich szufladach.
Dlaczego wyrzucenie części zabawek jest korzystne?
Jeśli pozbędziemy się części zabawek, to przede wszystkim zyskamy sporo miejsca w pokoju dziecięcym. Zapanuje także w nim większy porządek. Dziecko jednak może docenić to, że teraz ma więcej przestrzeni do zabawy, a każda jego pozostawiona zabawka ma swoje własne miejsce. Dzieci także lubią wszystko odkładać w określony sposób, może im to zagwarantować sporo radości.
Dzieci jak od razu można zresztą zauważyć, lubią bawić się przede wszystkim rzeczywistymi rzeczami. Dużo większą radość sprawia im przykładowo zabawa miskami i akcesoriami kuchennymi, niż przykładowo jakąś zabawką. Mają one bowiem świadomość tego, że jest to tylko i wyłącznie substytut. Nie mają one do czynienia z realnymi rzeczami, a jedynie czymś stworzonym na ich potrzeby. Tymczasem w gruncie rzeczy potrzeby dziecka są zgoła inne. Nie potrzebują one tuzina zabawek, ale zainteresowania. Mogą się bawić rzeczami znalezionymi w lesie, biżuterią ze szkatułki mamy, czy też nawet zwykłymi miskami. Co więcej, może im to sprawić więcej radości, niż otrzymanie jakiejś nowej zabawki. Warto zatem wziąć to pod uwagę, nim znów będziemy chcieli odwiedzić sklep z zabawkami. Lepiej jest dzieciom kupić coś realnego i rzeczywistego, bądź też nawet odstąpić im jakąś naszą prywatną rzecz. Dzięki temu uzyskamy dwie korzyści. W pokoju dziecka będzie więcej miejsca na zabawę, a nasz portfel nie ucierpi podczas kupowania kolejnych drogich obecnie zabawek.
Zabawa bez zabawek zatem potrzeba prawdziwości
Do ukończenia 3 roku życia dziecko wymaga kontaktu z prawdziwą rzeczywistością, po to, aby zauważyć, jak funkcjonuje świat. Właśnie po 3 roku życia uruchomiona jest „rozrywka”. Czy widzisz, iż dziecko potrafi niezwykle błyskawicznie znużyć się zabawką? Czemu? Ponieważ ona nie jest prawdziwa. Dziecko poznaje, iż duzi podsuwają mu substytuty oraz domaga się czegoś prawdziwego, czegoś z własnego życia. Kto wymyśla zabawki oraz czym się przy tymże kieruje? Właściwie nie są to dzieci.
Wyznacz dziecku powierzchnię
Aby uniknąć chaosu w pokoju dziecka, należy dobrze wykorzystać jego powierzchnię. Póki nasza pociecha jest kilkulatkiem, należałoby zapomnieć o dekoracjach w formie kwiatków w donicach, wazonów lub obrazów. Pokój dziecka ma być jego powierzchnią, zatem nie powinniśmy umieszczać w niej swoich dekoracji. Jednakowo ważne jest dobre rozmieszczenie wszystkich zabawek. Owe, jakimi bawi się przeważnie, powinniśmy postawić w zasięgu jego wzroku. Może to być zakątek, jaki urządzimy na ziemi czy mniejsze półki w szafie, aby w razie konieczności mały zawsze mógł po nie sięgnąć.
Nauka porządku od urodzenia
Dzieci od maleńkości naśladują rodzica. Wcześniej miny natomiast później zachowania oraz słowa. Jeżeli przegapimy tenże czas, później będzie niezwykle ciężko wyegzekwować porządek. Należy zadbać, by powierzchnia w całym domu była uporządkowana. Każda rzecz miała własne miejsce oraz zachowanie porządku stawało się rutyną. Dziecko nas bacznie obserwuje oraz widzi własne zachowania. Należy zadbać choćby o najdrobniejsze elementy takie jak wrzucanie brudnych ubranek do pojemnika na pranie lub podnoszenie oraz wyrzucanie małych papierków do śmieci.
Zrób ze sprzątania zabawę
Sprzątanie dziecięcych zabawek oraz klocków może być także atrakcją dla Ciebie oraz dziecka. Zbiorniki plastikowe pomogą podtrzymać porządek. Możesz wkładać do nich zabawki czy klocki na zmianę z dzieckiem lub uczyć je odcieni, dostarczając do danych pudełek. Nie jest to sprzątanie, jakie zajmuje chwilę, lecz jest to doskonały wieczorny konsensus pomiędzy zachowaniem porządku w mieszkaniu natomiast rozrywką z małym.